Dalintis

Kiekvienas savimi besirūpinantis žmogus nė dienos neapsieina be elementarių higienos ir būtinų grožio ritualų, kurie iš tiesų neįsivaizduojami be mėgstamo šampūno, kremo, kvapnaus dezodoranto ir kitų produktų. Tačiau puoselėdami savo kūną, ar esame atsakingi savo pasirinimu? Žvelgdami į įstabaus ir spalvingo grožio pakuotes, ar dažnas atkreipiame dėmesį, kas įeina į tų priemonių sudėtį, kuriose ne retai galime rasti daugybę tam tikrų sintetinių ingredientų, galinčių per ilgesnį laiką ne tik paveikti įvairias žmogaus organizmo sistemas, bet ir padaryti didžiulę žalą planetai, kurioje gyvename. 

Vanduo. Tai  - gyvybės šaltinis. Naudojant produktus, praturtintus „chemija“ greičiausiai vis dar rečiau pagalvojama, kad nusiprausus vonioje, išsimaudžius ežere, upėje ar jūroje, sintetinių odos priežiūros, makiažo, higienos produktų komponentų patenka į Žemės ekosistemą ir joje esanti gyva būtybė gauna to, kas jiems labai kenkia ir netgi gali pasmerkti žūčiai. Nustatyta, kad kasmet į vandenį patenka daugiau kaip 3 mln. tonų chemikalų iš nenatūralių produktų. Vanduo garuoja, virsta lietaus debesimis, todėl „chemija“ pasklinda dar plačiau. Minėtose priemonėse esančių „agresyvių“ medžiagų dalelyčių randama ne tik vandens telkiniuose, bet ir dirvoje, ir žmogaus gyvenamoje aplinkoje (pavyzdžiui, namų dulkėse).

Energija. Ji būtina, kad galėtume jaustis komfortiškai ir kasdien atlikti mums jau įprastus dalykus. Bet. Kokios temperatūros vandeniu plaunate plaukus? Tyrimai parodė, kad dėl žmonių veiklos ir sunaudojamos energijos, randama labai daug išsiskiriančio anglies dioksido pėdsakų, kurių įtaka planetos temperatūrai - didžiulė. Žemė šyla taip grėmingai greitai, kad tai jau kelia nerimą pasauliniu mastu. Tačiau aišku tik viena, kad niekas nesugebės sustabdyti šio proceso, jei keikvienas žmogus nenuspręs pakeisti savo įpročių. Eilinis grožio priemonių vartotojas gali daryti įtaką: tyrimais buvo nustatyta, kad net 94 proc. anglies dioksido pėdsakų, kuriuos palieka toks kosmetikos produktas kaip šampūnas, atsiranda ne jį gaminant, o naudojant. Pamąstymui: jei kiekvienas žmogus, plaudamas plaukus, bent šiek tiek sumažintų vandens temperatūrą, tai pastebimai sumažintų energijos suvartojimą ir neigiamą šampūno poveikį aplinkai. Tačiau ar daugeliui tokie dalykai ateina į galvą?

Žaliavos. Senų senovėje mūsų proseneliai ir seneliai gydymui ir tradiciniams kosmetikos produktams naudodavo tai, ką rasdavo gamtoje. Nūdienos laikų grožio produktų formulės pasikeitė - augalinius komponentus dažnai pakeičia vadinamieji naftos subproduktai, kurie yra gerokai pigesni, o ir juos išgauti nėra sudėtinga: jų neįtakoja dirvos būklė, klimato pokyčiai ir kiti veiksniai. Tačiau, turime nuliūdinti, planetos ekosistemai tokie pokyčiai  - toli gražu ne į naudą. Todėl vis labiau didėjant žmonių sąmoningumui ir atsakingumui, nejučia vis dažniau vėl stengiamasi atsigręžti į gamtą ir jos turtus. Bet vėlgi yra ir kita medalio pusė: augant augalinių medžiagų paklausai. šiuo laikotarpių vis dažniau nukenčia biologinė įvairovė, Kosmetikos industrija nuo jos, beje, labai priklausoma, nes biologinė įvairovė – inovacijų ir žaliavų šaltinis.

Pakuotės. Net ir kosmetikos priemonių pakuotės kaltos dėl nedžiuginančių aplinkos pokyčių – jų gamybai eikvojami nemaži energijos ištekliai. Tūtelės ir buteliukai iš tradicinio plastiko nesuyra labai ilgai, jame esančios medžiagos „migruoja“ ir nuodija vandenį bei žemę. Sąmomingas gamintojas ir vartotojas viisomet atsakingai rinksis mažesnę žalą  - perdirbamo plastiko pakuotės, o jei įmanoma, išvis jų kuo dažniau atsisakyti arba panaudoti antrinėms reikmėms. Dar reikia puoselėti ir gausinti natūralius, atsinaujinančius ir žaliavomis aprūpinančius išteklius; kurti biotechnologijas ir aplinkos neteršiančias pakuotes; mažinti atliekų, kurių susidaro transportuojant, sandėliuojant produkciją, kiekį; nuo iškasamos energijos, kurios gavyba ir naudojimas kelia įvairių problemų, pereiti prie atsinaujinančiosios ir planetai nekenkiančios...

Itin didele anglies dioksido koncentracija atmosferoje, per mažai likę natūralių miškų, taip pat floros, faunos, ekosistemų rūšių, užtikrinančių biologinę įvairovę mažejimas, aplinkoje esančių per daug fosforo ir azoto junginių bei kiti šiuo metu vykstantys neigiami procesai gali negrįžtamai paveikti mūsų globalią planetą. Ar ne verta susimąstyti ir susirūpinti keikvienam jau dabar, susidėlioti teisingus prioritetus ir taip prisideti prie mūsų nuostabiosios gamtos išsaugojimo bei tuo pačiu užtikrinti sveiką ateitį visai gyvai būtybei  egzistuojančiai visame pasaulyje?

Kas tai: tvirtas žinojimas ir įsitikinimas ar daugiau „mados banga" ? 

Tikriausiai daugelis sutiks, kad informacija apie keikvienam aktualius skirtingus dalykus, kaip antai koks nors kremas padeda sustabdyti senėjimo procesus, padeda atsikratyti probleminės odos priežasčių, tam tikras šampūnas ar kaukė grąžina plaukams žvilgesį ir švelnumą, yra daug malonėsnė ir lengviau priimama nei žinia apie kosmetikos įtaką klimato pokyčiams. Tačiau mums kelia didžiulį džiaugsmą tai, kad įvairiose šalyse daugėja žmonių, kuriems mokslininkų perspėjimai daro įspūdį, skatina domėtis visai žmonijai iškilusia problema. Ir atitinkamai veikti: pirkti brangesnius, bet aplinkai nekenksmingus kosmetikos produktus, palaikyti jų gamintojus. Vis daugiau žmonių mieliau renkasi tuos gamintojus, kurių idėjoms jie pritaria ir nori juos palaikyti, tuo pačiu tikisi pagarbos biologinei įvairovei, informacijos apie pastangas ją saugoti, mažinti neigiamą poveikį aplinkai. Tvarumo koncepcija kosmetikos, higienos ir parfumerijos produktų sektoriuje jau tampa nebe madingu „trendu“, o kur kas daugiau – nuostata. 

Šią nuostatą palaiko tiek sąmoningėjantys vartotojai, norintys būt atsakingi, tiek gamintojai, kuriems natūralios gamtos išsaugojimas tampa ypač patrauklia verslo strategijos dalimi. Žinoma, greitai ir kardinaliai pakeisti veikiantį laikrodžio mechanizmą nėra taip paprasta, bet žingsnis po žingsnio galima pasiekti neįtikėtinai gražių rezultatų. Tik tai turėtų tapti kasdienine kiekvieno šiuolaikinio žmogaus siekiamybe.

Beje, svarbu žinoti, kad kosmetikos ir higienos gaminių „žalėjimas“ šiomis dienomis gali pasireikšti labai įvairiai, todėl pirkėjams reikėtų išlikti gan budriems. Kai kurie gamintojai ir pardavėjai, prisidengę „žaliais“ privalumais, kurių vertė minimali arba jos apskritai nėra, mėgina patekti į traukinį, papuoštą šūkiu „Saugokime gamtą!“ Tarkime, kompanija giriasi organiniais produktų komponentais, bet pamiršta paminėti, kad jos gamykla teršia orą. Tai – bandymas save išaukštinti, tarsi savotiškai pagražinti įvaizdį „žaliu teptuku.“ Todėl labai svarbu neužmerkti akių, domėtis, kaip neužkibti ant „žalio“ reklaminio kabliuko ir pasirinkti tai, kad sutampa su jūsų vertybėmis, sąmoningu vartojimu, puoselėjant grožį ir sveikatą.

Saugokime ir puoselėkime gamtą kartu.

PRISIJUNKITE PRIE MŪSŲ GRUPĖS FACEBOOK
3 567 nariai
Jokio spam’o
Uždaros diskusijos

Kiekvieno žmogaus kelias link Natūralios kosmetikos yra skirtingas ir net unikalus…Ir jei tu esi čia Vilana Natural Beauty tinklapyje, vadinasi jau nusipirkai, ar ketini įsigyti Natūralios kosmetikos produktą, o tai reiškia – eini su mumis ir Privalai žinoti, kodėl tai Naudinga ir Verta. Prisijunk prie mūsų augančios benruomenės ir išreišk savo įžvalgas ar pateik rūpimus klausimus.